Powstanie kryptowaluty i fakty, które musisz znać

Bitcoin, litecoin i ethereum należą do rosnącej listy walut cyfrowych. Waluty cyfrowe to rodzaj wirtualnych pieniędzy, które są przechowywane online lub w aplikacji na smartfonie. Można je kupować i sprzedawać, handlować nimi oraz wymieniać na towary i usługi, tak jak tradycyjną walutę. Nowe kryptowaluty pojawiają się każdego dnia. Trudno jest śledzić je wszystkie, a także zrozumieć ich potencjalną przyszłą wartość jeżeli nie sprawdzasz informacje kryptowaluty. Czym więc dokładnie jest kryptowaluta? Jak one działają? I dlaczego są tak przydatne? Przyjrzyjmy się bliżej faktom na temat kryptowalut, które musisz znać już teraz.

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to wirtualna lub cyfrowa waluta, która wykorzystuje techniki szyfrowania do generowania pieniędzy i regulowania generowania jednostek tej waluty. Niektóre z najczęściej handlowanych kryptowalut to Bitcoin, Ethereum, Ripple i Litecoin. Kryptowaluty mogą być przechowywane na komputerze lub smartfonie, lub trzymane w cyfrowym portfelu.

Portfel jest jak wirtualne konto bankowe, na którym przechowywane są Twoje waluty. Ponieważ waluty wirtualne nie są drukowane ani bite, nie kontrolują ich żadne banki centralne ani rządy. Zamiast tego zdecentralizowana sieć komputerów zasila cyfrowe monety, rozwiązując złożone algorytmy tworzenia nowych monet i potwierdzając transakcje dotyczące kryptowalut.

Jak działają kryptowaluty?

Kryptowalutami handluje się online lub za pomocą aplikacji na smartfony. Większość kryptowalut kupuje się za pomocą standardowych pieniędzy, a następnie przekazuje do cyfrowego portfela. Kryptowaluty mogą być wymieniane na dowolną inną walutę za pomocą giełd internetowych lub aplikacji na smartfony. Zdecentralizowana sieć komputerów zasila kryptowaluty. Komputery te są odpowiedzialne za tworzenie nowych jednostek wirtualnej waluty i potwierdzanie transakcji. Zdecentralizowana sieć oznacza, że żaden pojedynczy komputer ani centralny organ nie jest odpowiedzialny.

Kto stworzył kryptowaluty?

Bitcoin został wymyślony jako forma cyfrowego pieniądza, który nie zależy od żadnego centralnego organu lub pośrednika. Jego twórca pozostaje nieznany. Tożsamość i lokalizacja osoby lub grupy stojącej za cyfrową walutą jest tajemnicą. Ten sam kod cyfrowy może być użyty do śledzenia i potwierdzania transakcji Bitcoin między dowolnymi dwoma osobami lub firmami w dowolnym miejscu na świecie.

To sprawia, że kryptowaluty są bardzo przydatne jako forma płatności, która może być szybko przekazana między stronami bez potrzeby pośrednika.